За да разгледаме Кулата на Лондон/Tower of London отделихме повече от половин ден. Както писах в първата част щяхме да ползваме отстъпка 2 в 1 с билетите на www.nationalexpress.com/waystosave/2for1/london.aspx . Опашките пред касите и пред входа за кулата се вият още доста преди да е започнало работното време (09:00). Но ние бяхме наистина навреме и това ни даде възможност спокойно да разгледаме крепостта като разбира се започнахме с кралските регалии. Само няколко думи за крепостта - През 1078 година крал Уйлям Завоевателя построява Бялата кула, която дава и името на целия замък. Кулата на Лондон е играла забележителна роля в английската история - тя е била затвор, съкровищница, менажерия, дом на кралския монетен двор и дом на кралските бижута.
Бялата кула |
The Imperial State Crown - короната на кралица Елизабет (снимката е от картичка, която си купих от сувенирния магазин) |
В средата на централния панел се намира рубинът на Черния принц (Black Prince's Ruby), който изглежда като бучка замръзнала кръв ( рубинът има своя интересна история).
В задната част на короната се намира Stuart Sapphire, който в короната на Чарлз II се е намирал отпред под Black Prince's Ruby, но през 1909 година кралица Виктория го поставя в задната част за да направи място на втория най-голям диамант в света - Second Star of Africa. Този Gullianan диамант е открит в Африка през 1905 година и тежи 3601 карата. Правителството на Трансваал го подарява на крал Едуард VII, който го разделя на няколко части. Най-голямата част, известна като Gullianan I (The Star of Africa) се намира върху кралския скиптър, а втората най-голяма част - Gullianan II - върху короната.
Върху Малтийския кръст в най-горната част на короната е инкрустиран St. Edwards's sapphire, на името на крал Едуард Изповедника, който го е носел като камък на пръстен.
Върху короната се намират още 4 рубина, 11 изумруда, 17 сапфира, 277 перли и над 300 диаманта.
Доспехи на крал Хенри VIII |
В крепостта могат да се разгледат още менажерията, мястото за мъчения на затворниците.
Тук през 1536 година е обезглавена втората съпруга на крал Хенри VIII - прочутата Ан Болейн, майка на кралица Елизабет I.
Какво още разгледахме в Лондон.
- Музеят на Виктория и Албърт (безплатен) - огромна сбирка от картини, стъкло, облекла, мебели, текстил, бижута - след 4 часа сетивата ни блокираха. Музеят има вътрешен двор, хубаво място за почивка където да изпиеш кафе и да похапнеш (например сандвичите от раницата). Близо до този музей се намира Природонаучния музей.
- Площад Пикадили - Ако застанете с гръб към Бъкингамския дворец от лявата му страна се намира Green Park. Ако го пресечете излизате на улица Пикадили. Тръгнете надясно покрай хотел Ритц и не след дълго ще видите Piccadily Circus с прочутия паметник със статуята, но не на гръцкия бог на любовта Ерос, а на неговия брат Антерос (това го знаем от една реклама по Travel Channel) и е символ на безкористната, пожертвователна любов. От този паметник можете да стигнете по права линия до площад Трафалгар или да тръгнете по Риджънт стрийт (една от най-големите търговски улици). Ние дойдохме от тази улица и се насочихме към Chainatown - китайския квартал. Тук е много оживено. Има безброй магазини и ресторанти. В някои от тях (на витрината има табела) срещу 6, 7 или 8 паунда можеш да седнеш и да ядеш до насита пълнейки чиниите колкото си искаш.
- Магазин Хародс - най-скъпият магазин в Лондон.
Една от залите с храни |
Дамската тоалетна, в която са оставени 3 маркови парфюма, с които да се напръскаш след като си излязъл от невероятно чистите тоалетни. |
Няма коментари:
Публикуване на коментар