понеделник, 17 юли 2017 г.

Лондон - по стъпките на Тюдорите - 2-ра част - Хатфийлд

Една разходка в средновековна Англия - 2-ра част - Хатфийлд

Юли 2017

Хатфийлд е селце, разположено на около 30 км северно от Лондон. Целта на нашето пътуване е да посетим Old Palace и Hatfield House, свързани с живота на Тюдорите. До там се стига много бързо с влак от гара King's Cross. Щом слязохме на гарата в Хатфийлд и пресякохме улицата веднага се озовахме пред огромното имение. Бяхме пристигнали доста рано и бяхме първите посетители.

Old Palace е мястото, което Крал Хенри VIII избира да отглежда трите си деца - Мери (от първата му съпруга Катарина Арагонска), Елизабет (от втората му съпруга Ан Болейн) и Едуард (от третата му съпруга Джейн Сиймор). Но може би най- важното събитие, което се е случило тук е моментът, в който Елизабет научава, че ще бъде следващата кралица.На 17 ноември 1558г. тя седяла под едно дъбово дърво в парка и четяла книга, когато й съобщили за смъртта на нейната сестра Мери и тя ще бъде новата кралица на Англия.
Разгледахме картата, която ни дадоха с билетите и тръгнахме да търсим това дърво. Денят е слънчев, паркът е огромен, няма никого наоколо, вървяхме по алеите и си мислех какво е правела Елизабет толкова далеч от двореца в този ноемврийски ден, вероятно е стигнала до него с кон, защото ние вървяхме около половин час.

Това не е същото дърво, а ново посадено от кралица Елизабет II през 1985г. на същото място
Връщаме се обратно и макар, че алеята ни води направо в Hatfield house, ние се запътваме към намиращия се до него

Old Palace


Дворецът е построен през 1485г. от епископа на Ely, John Morton. Той е един от най-ранните примери на средновековно строителство с тухла. Това, което е останало днес е само крилото с Банкетната зала. За съжаление в този ден имаше някакво мероприятие и не успяхме да разгледаме тази зала, която в момента се предлага за сватби, приеми и др.
Хенри VIII получава двореца през 1538 година. Елизабет прекарва тук своето щастливо детство. Но обстоятелствата се променят за нея когато сестра й Мери застава на трона през 1553г. Малко преди да тръгнем на това пътуване прочетох книгата "Интригите на Тюдорите" от Кристофър Гортнър - Мери изпраща да доведат Елизабет от Хатфийлд в двореца Уайтхол за да присъства на коронясването й. Мери била католичка и се страхувала да не би враговете й да поставят Елизабет - протестантката на трона и затова всъщност държала Елизабет в Хатфийлд като в арест. Първото действие на Елизабет като кралица било да избере своите съветници, пръв сред които е Уйлям Сесил. През 1607г. крал Джеймс I разменя Стария дворец за дома на Робърт Сесил, 1-ви граф на Солсбъри (син на Уйлям Сесил) Theobalds. Робърт Сесил разрушава 3/4 от сградите, оцеляват банкетната зала и Stable yard (дворът където са били конюшните)-днес прекрасно място с магазини за сувенири, кафене, фризьорски салон за кучета.
Stable yard
Разхождайки се в него стигнахме свободно до задната страна на Банкетната зала срещу която се намира църквата St. Etheldreda - типична провинциална църква с гробове и два параклиса, в единия от които се намира гробницата на Робърт Сесил. Грегъри, може би викарият, с шапка и риза с дълги ръкави в невероятно горещия следобед любезно ни разказа някои неща

Old Palace и Hatfield house са свързани с West garden (Западната градина).



От другата страна на Hatfield hause се намира частната Източна градина, но тя е отворена за посещение само в сряда.
Време е да влезем в

Hatfield House

Хатфийлд хаус е построена през 1607-1611г.от Робърт Сесил,1-ви граф на Salisbury, който става министър-председател при крал Джеймс I и е притежание на рода Сесил  повече от 400 години. Днес той е притежание на 7-я маркиз на Salisbury, отворена за посещение. Маркизът идвал със семейството си за празници или когато кани гости в Мраморната зала.
Пред този дворец през 2015г е монтиран модерен фонтан, който исках да не попада в снимката
Мраморната зала - нарича се така заради шахматния черно-бял мраморен под. Гербът на  Робърт Сесил е резбован в центъра на галерията.
Вече има няколко посетители. Изчаквам един достолепен доста възрастен служител да довърши колоритния си разказ за портрета за да снимам (снимането е позволено само без светкавица) известния портрет на кралица Елизабет I - Rainbow portrait.Макар, че когато е рисувана, кралицата е над 60-те, тя е показана като вечно млада.
Роклята на кралицата е с бродирани диви цветя, пелерината е декорирана с очи и уши, показващи, че тя вижда и чува всичко. Перлите на главата й символизират нейната девственост. В дясната си ръка държи дъга с надпис на латински "Non sine sole iris' - "Няма дъга без слънце".Дъгата е символ на мира, а надписът напомня, че само мъдростта на кралицата може да осигури мир и просперитет.

Приемната на крал Джеймс I
В приемната се намира друг много известен портрет на кралица Елизабет I - The Ermine portrait или портретът със сибирската белка.
.
Сибирската белка (която е с корона) е символ на кралско достойнство. На главата си кралицата носи едно от най-скъпите си бижута -'Three Brothers' jewel', сабята е символ на справедливост. На дръжката на сабята се вижда годината 1585.
Северната галерия

Зимната трапезария
Разходката в Хатфийлд хаус завършва с разглеждане на Викторианската кухня.

Подобна кофа, в която са държали дърва и въглища за камината открихме на следващия ден на антикварния пазар Portobello в Лондон. Така се изкушавах да си я купим, но щеше да ни затрудни пренасянето  със самолета. Още и дълго ще съжалявам.
 После отново отиваме към църквата и тръгнахме по малките улички надолу като така и не усетихме кога излязохме от имението и се озовахме в селцето.

Тихо и спокойно - къде бяха тези хора?

Край на 2-ра част







Няма коментари:

Публикуване на коментар