Флоренция - люлката на Ренесанса е последният запазен ренесансов град в света. Силна икономически през 1252г. тя въвежда собствена златна монета - флорин. От 1400г. Медичите поемат управлението на града. Те са били банкерите на папата, от тяхната династия произлизат трима папи и две френски кралици. Медичите превръщат Флоренция в един от световните културни центрове на Ренесанса, покровителстват художници, архитекти, скулптури. През 18 век последната представителка на рода Ана Мария Луиза Медичи подарява всички богатства на града.
Когато преди много години докоснах бронзовата статуя на глигана, намиращ се на един от градските пазари вероятно съм си пожелала да се върна пак. Тогава беше просто минаване през града и бях просто "ошашавена". Сега спомени, нови впечатления и очаквания трябваше да се съберат в пет дни.
Пристигнахме в Болоня с късен полет на Wizzair и с последния за деня автобус на AppeninoShuttle около 2 часа след полунощ бяхме във Флоренция - спирка Piаzzale Montelungo (тя е много близо до гарата и автогарата). Бях избрала хотел, намиращ се близо до тези спирки и на минути от сърцето на стария град.
Подготовката за това пътуване включваше да прочета отново "Ад" на Дан Браун(голяма част от действието се развива във Флоренция, копирах страници, изрязвах, залепях и подреждах заедно с информацията от интернет) и "Тайната на Ботичели" на Мариана Фиорато (заради подробното описание на известната картина на Сандро Ботичели - "Пролет"/"Primavera").
Макар да бях съставила програма по дни тя се промени още първия ден, защото Флоренция очарова на всяка крачка и ни караше да се разхождаме в лабиринта от тесни улици със старинни сгради, да разглеждаме забележителните неща и на другия ден пак да се връщаме.
Започнахме разходката във Флоренция от площада с
Катедралата Санта Мария дел Фиоре с кулата на Джото и Баптистерията срещу нея.
Санта Мария дел Фиоре е четвъртата по големина катедрала в света, която според мен е по-красива отвън със своите изящни розетки, пиластри и конструктивни елементи от бял, розов и зелен мрамор. Величественият купол е проектиран от архитекта Филипо Брунелески след оспорван конкурс, в който е участвал Лоренцо Гиберти (който украсява с позлатени релефи "Вратите на Рая" на Баптистерията) и представлява двойно-черупчест осемстенен купол без подпорни стени. Брунелески заимства идеята за изграждане на купола от Пантеона в Рим. Вътрешната черупка с дебелина повече от два метра е направена от леки тухли, подредени като рибена кост. На върха на купола има фенер с коничен покрив, който е завършен след смъртта на Брунелески през 1446г. и златна сфера, съдържаща свещени реликви, поставена през 1466г. Използвани са 4 милиона тухли с тегло около 1500 тона.
Този часовник се намира над входа и е проектиран през 1443 година от Paolo Uccello съгласно ora italica където 24-я час на деня завършва при залез слънце. Той работи безотказно и до днес. |
![]() |
![]() |
В подземието на катедралата се намират останките на базиликата Santa Reparata - най-ранното доказателство за съществуване на християнството във Флоренция.
Срещу входа на Санта Мария дел Фиоре се намира Баптистерия "Сан Джовани Батиста"- една очарователна сграда във вид на идеален осмоъгълник, съчетаваща вяра, история и изкуство. През средновековието тя е служила за кръщаване на гражданите на Флоренция, сред тях и Данте. Била е езически храм, превърнат в църква. Според Дан Браун в християнството числото осем се свързва с шестте дни на сътворението на небето и земята, съботата и осмия ден на "преражднето" чрез кръщението.
къщата на Данте Алигиери (от катедралата по VIA DE CALZAIOLI, надясно по VIA D.CORSO точно срещу площада на републиката и пак надясно по тясната и къса уличка VIA MARGARHITE). На няколко крачки вляво се намира малката църквичка "Santa Margherite dei Cherchi".(Обикновено е отворена до обяд)
Църквата е скромна и тиха. Според Дан Браун само олтара е оригинален, а по стените висят съвременни експонати, представящи Данте и Беатриче. |
В тази къща копие на къща кула от 13 век се помещава музеят на Данте. |
Продължавайки по VIA DE CALZAIOLI стигаме до другия най-важен площад във Флоренция - Пиаца де ла Синьория, където са разположени:
Палацо Векио
![]() |
Пред двореца е поставено копие на прочутата статуя "Давид" на Микеланджело. Оригиналът се намира в Галерия Академия. |
The Office of Work на флорентинската катедрала възлага да се изработят 12 скулптури на образи от Стария завет, които да бъдат поставени като подпори в катедралата. Тосканският мраморен къс от който трябвало да се извае библейският цар Давид (бащата на Соломон) бил с лошо качество, двама скулптори направили опити преди младия Микеланджело, който работил върху статуята 4 години (1501-1504), отстранил дефектите на своите предшественици, създавайки статуя висока 5,7метра с тегло 6 тона. Давид е изобразен в момент, в който се подготвя да се изправи срещу великана Голиат, когото побеждава с обикновена прашка с камъни. Тъй като Микеланджело не е позволявал никой да вижда произведението му преди да го завърши никой не знае как е успял да направи така, че тънките крайници да удържат торса без допълнителни подпори. (Аз мисля, че дясната му длан е малко голяма?)
Събира се специална комисия, в която влизат Ботичели, Леонардо да Винчи, Филипино Липи и др, която да реши къде да се постави статуята. Прието е предложението на Ф.Липи тя да бъде поставена пред Палацо Векио и скоро започва да се счита като символ на мощта на Флорентинската република. Погледът на Давид е насочен към Рим.
За работата си Микеланджело получава 400 фиорини (една златна 24 каратова монета фиорино тежи 3,54гр.).
През 1873г. статуята е преместена в Галерия Академия за да бъде предпазена от наранявания, а през 1910г. пред палацо Векио е поставено копие.
Лоджия дей Ланци - открита галерия със скулптури
От тази тераса Медичите са наблюдавали тържествата на площада |
Следвайки "Коридора на Вазари", за който също ще разкажа в следващия пътепис минаваме през най-прочутия мост във Флоренция - Понте Векио за да стигнем до
Палацо Пити
![]() |
Единственият таван с оригинални фрески от времето на Медичите (намира се в "Volterano Appartment" или спалнята на великата херцогиня) |
![]() |
Банята на Наполеон когато дворецът е бил негов щаб. |
И още от Флоренция:
Фонтанът на Нептун пред Палацо Векио |
Ренесансовият дворец на Медичите - Рикарди техен основен дом в продължение на столетия |
Църквата Санта Кроче, където се намират гробниците на Микеланджело, Галилео Галилей. Вляво пред нея се намира паметник на Данте Алегиери |
Форт de Basso - Напълно запазена крепостна стена. Пространството вътре в крепостта е заето от търговски обекти. Под едната страна се намира Piazzale Montelungo |
Музеят на Леонардо да Винчи |
Елхата пред Санта Мария дел Фиоре все още не е украсена напълно. Вместо червени топки виси червения символ на Медичите |
Традиционният коледен базар |
Очаквайте следващия пътепис "Защо посетих Уфици"
Няма коментари:
Публикуване на коментар