Август 2020,
Както обикновено предварителната програмата на 3-дневната ни екскурзия с нашата група ПРИЯТЕЛИ отново включваше кратка почивка извън всекидневието, нашите си разговори и посещения на исторически и други места.Този път с нас беше и 9-годишната ни внучка, която се докосна до събития от българската история, за които бе учила в "Човекът и обществото" и за които четохме и разказвахме преди пътуването.
Разположен амфитеатрално на хълмовете Царевец, Трапезица и Момина крепост, по склоновете на река Янтра, наричан "Трети Рим", Царевград, "Царица на градовете", Велико Търново живее своята славна стара и нова история и е невъзможно за ден или два да се видят неговите красоти. Но в 28-вековната история на Велико Търново няма по-величаво време от това когато градът 207 години е бил столица на Второто българско царство (1185-1393г.). Династията на Асеневци укрепнала и разширила българската държава до три морета оставя завинаги своя отпечатък по тези земи.
Хълмът ЦАРЕВЕЦ - политически, административен, културен и религиозен център на втората българска държава величествено се издига над града. Разкопките на крепостта започват през 1886г. от чешкия учен Карел Шкорпил.
Започваме разглеждането на крепостта с казармените посещения и стъкларска работилница, намиращи се отляво.
Крепостта е била оградена с високи стени с дебелина 2,4 - 3,6 м, бойници и бойни кули. При археологическите разкопки на Царевец са открити повече от 400 жилищни сгради, 22 църкви и 4 манастирски комплекса. Най-значителните постройки на хълма са били Патриаршеския и царския дворец.
Патриаршеският комплекс се издига върху най-високата част на хълма върху площ от 2413 кв. м. и е представлявал самостоятелна крепост. Разрушената църква "Възнесение Господне" е била богато украсена според намерените декоративни панички и четирилистни розети. Тъй като сегашната църква е пълна реконструкция, тя няма стенописи по църковния канон.
По-надолу се е намирал царският дворец, построен от Асен и Петър като феодален замък с високи стени и бойни кули.
Това са останки и реставрации от голям елипсовиден архитектурен ансамбъл на 3-5 етажа с Тронна зала, жилищни и административни сгради, огромно водохранилище и църква "Св. Петка Епиватска". Дворецът е разграбен, опожарен и разрушен от османските войски при падането под турско робство на 17 юли 1393г. Царевец, Трапезица и останалите крепости са окончателно разрушени през 1835г. след потушаване на опита за въстание - "Велчова завера". Подготвеният бунт е предаден от елинския чорбаджия Йордан Кисьов и заговорниците са обсадени в Плаковския манастур. (За него ще ви разкажа в следващия пътепис).
😲В дворцовата църква "Св.Петка Епиватска" са намерени три фрагмента от саркофази. Първият е релефно изображение на част от женска глава с корона, намерени са и късове от ръката. Най-вероятно това е детайл от капака на мраморния саркофаг на унгарската принцеса Анна-Мария, съпруга на Иван Асен II и майка на следващия цар Коломан. Вторият фрагмент вероятно е от саркофага на цар Иван Александър. На третия фрагмент има фигура на 11-12-годишен юноша, легнал със скръстени на гърдите ръце, пак в царско облекло. Фрагментите се съхраняват в Музея във В.Търново.
Част от колона
Тази сцена е изградена преди 35 години и тук се провежда фестивалът на оперното изкуство " Сцена на вековете".
[През миналата година съпровождах до В.Търново нашите приятели от побратимените на Хасково английски и португалски градове и с гордост и тъга им показвах Царевец - малко руини и повече възстановки. Посетила съм много английски замъци, крепости и дворци и мисля колко хубаво би било, ако нашите не бяха разрушени]
През 1930 - 1932 година са направени разкопки и реставрация на кула, намираща се в югоизточния край на крепостта, свързана с името на първия император на Латинската империя - Балдуин Фландърски. През 1205г. цар Калоян разгромява латинските рицари от IV кръстоносен поход при Одрин и пленява техния император. От трите легенди, най-разпространената и дори описана в някои исторически романа е тази, в която се разказва как съпругата на царя Анна Куманката се влюбва в Балдуин и му предлага да избягат. Когато той отказва, тя го оклеветява пред царя, който нарежда затворникът да бъде хвърлен от кулата и посечен.
От кулата може да се види парка "Мини България".
Този паметник е в чест на обявяването Независимостта на България на 22 септември 1908г. която цар Фердинанд провъзгласява от Царевец.
Поглед от Царевец към Трапезица. От намерените 25 църкви, 3 са възстановени с оригиналните стенописи. Легенди разказват за заровени царски съкровища.Според проф. Павел Павлов Трапезица носи името си от "трапезити" - местното въоръжено българско опълчение.
Поглед към квартал "Асенов" и църквата " Св. Димитър". Тук според историята братята Петър и Асен след като издигат храма обявяват въстанието за освобождаване на българския народ от византийско робство. Според легендата чудодейната икона на св. Димитър изчезва от Солун след набезите на норманите от III кръстоносен поход и се появява незнайно как в Търново "да покровителствува българите". В църквата са коронясани първите владеели от династията Асеневци - Тодор (Петър), Асен и Калоян.
В подножието на Царевец, на левия бряг на река Янтра се намира църквата "Св.Четиридесет мъченици"
Поглед към църквата от Царевец
Църквата (старата оригинална църква е постройката вдясно ) е изградена и изографисана по желание на цар Иван Асен II в чест на победата му над византийския император Теодор Комнин през 1230г. при битката при с. Клокотница. Тя е била главната църква на манастира "Великата лавра". По време на турското робство е превърната в джамия като повечето стенописи, икони и иконостасът са унищожени. В притвора на оригиналната църква има запазени няколко стенописа.
В комплекса на църквата се намират едни от най-значимите старобългарски епиграфски паметници - Колона на Иван Асен II, Граничната колона от крепостта Родосто от времето на хан Крум и Колоната на Хан Омураг пренесена от Плиска по нареждане на Иван Асен II. Върху колоната на гръцки е издълбан надпис, най- известната част от която е "...Човек и добре да живее умира и друг се ражда. Нека роденият по-късно като гледа този надпис да си спомня за оногова, който го е направил...".
Няма коментари:
Публикуване на коментар